Ombudsman dbá na to, aby všichni lidé bez ohledu na zdravotní postižení mohli žít důstojně, samostatně či s podporou rozhodovat o svém životě a aby byli respektováni jako plnohodnotní členové společnosti.
Ratifikací Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením ze dne 28. 9. 2009 vznikla České republice povinnost zřídit monitorovací orgán pro naplňování práv osob se zdravotním postižením ve smyslu čl. 33 odst. 2 této Úmluvy.
Této své povinnosti dostála Česká republika přijetím zákona č. 198/ 2017 Sb., který novelizoval zákon č. 349/1999 Sb., o veřejném ochránci práv a rozšířil tak jeho působnost o monitorování práv osob se zdravotním postižením.
V rámci působnosti jakožto monitorovacího orgánu se ombudsman systematický zabývá problematikou práv osob se zdravotním postižením a jejich naplňováním. Provádí výzkumy, vydává doporučení k otázkám souvisejícím s naplňováním práv osob se zdravotním postižením a dále také navrhuje opatření směřující k ochraně osob se zdravotním postižením. Za tímto účelem zřizuje ochránce Poradní orgán.